Skip to content

21 Palmer StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$187,900
Last Sale Date
Nov 14, 2000

Property Information

Block1026
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,393
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
37%
Improvement Value:$237,500
63%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,818+3.8%
2024$12,350+4.0%
2023$11,877+1.6%
2022$11,696+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$187,900

To:

Sq Ft1,393DeedBook 5737, Page 520

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4920, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1929