Skip to content

10 Palmer StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Date
Aug 17, 1982

Property Information

Block1027
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,228
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
49%
Improvement Value:$147,400
51%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,762+3.8%
2024$9,405+4.0%
2023$9,046+1.6%
2022$8,907-0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938