Skip to content

484 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Price
$224,500
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block991
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,221
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,400
48%
Improvement Value:$198,000
52%
Total Assessment$377,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,801+3.8%
2024$12,333+4.0%
2023$11,862+1.6%
2022$11,681+11.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$224,500

To:

Sq Ft1,221DeedBook 12379, Page 4373

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 6040, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1946