Skip to content

16 Oak Tree LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1957

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block1028
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,287
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,700
48%
Improvement Value:$163,200
52%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,647+3.8%
2024$10,258+4.0%
2023$9,866+1.6%
2022$9,715-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,287DeedBook 20200, Page 56390

Property Built

Built

Year Built: 1957