Skip to content

12 Pierson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block1028
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,298
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
40%
Improvement Value:$210,700
60%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,909+3.8%
2024$11,474+4.0%
2023$11,035+1.6%
2022$10,867+23.8%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000

To:

Sq Ft1,298DeedBook 20200, Page 95022

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,090DeedBook 20161, Page 5943Recorded12/9/2016

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,090DeedBook 20160, Page 48341Recorded6/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930