Skip to content

82 Beverly RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Date
Oct 1, 2057

Property Information

Block991
Lot144
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,291
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,100
41%
Improvement Value:$195,300
59%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,309+3.8%
2024$10,896+4.0%
2023$10,479+1.6%
2022$10,319+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,291DeedBook 5816, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1955