Skip to content

166 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block1101
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,300
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
48%
Improvement Value:$177,600
52%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,543+3.8%
2024$11,121+4.0%
2023$10,696+1.6%
2022$10,532-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 20180, Page 82489

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12229, Page 5296

Property Built

Built

Year Built: 1939