Skip to content

64 Watsessing AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2016

Property Information

Block102
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,342
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
29%
Improvement Value:$274,200
71%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,147+3.8%
2024$12,667+4.0%
2023$12,182+1.6%
2022$11,996+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5198, Page 235

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1897