Skip to content

53 Ella StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block102
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,452
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
32%
Improvement Value:$217,600
68%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,787+3.8%
2024$10,392+4.0%
2023$9,995+1.6%
2022$9,842+14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

To:

Sq Ft1,452DeedBook 5743, Page 802

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5444, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1900