Skip to content

428 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 31, 2015

Property Information

Block1032
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,260
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
37%
Improvement Value:$210,800
63%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,350+3.8%
2024$10,935+4.0%
2023$10,516+1.6%
2022$10,356+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 20160, Page 5991Recorded1/21/2016

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 5834, Page 540

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4945, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1958