Skip to content

88 Watsessing AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Mar 31, 2000

Property Information

Block103
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,953
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
20%
Improvement Value:$337,700
80%
Total Assessment$422,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,318+3.8%
2024$13,794+4.0%
2023$13,267+1.6%
2022$13,064+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,953DeedBook 5703, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1923