Skip to content

1154-1158 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1934

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 24, 2016

Property Information

Block1051
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,217
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,800
40%
Improvement Value:$383,800
60%
Total Assessment$639,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,695+3.8%
2024$20,902+4.0%
2023$20,103+1.6%
2022$19,796-13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft3,217DeedBook 20160, Page 74318

Property Sale

Sale
$910,000
DeedBook 6102, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1934