Skip to content

1116 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2010

Property Information

Block1051
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,802
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,700
41%
Improvement Value:$236,100
59%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,527+3.8%
2024$13,033+4.0%
2023$12,534+1.6%
2022$12,343+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5836, Page 632

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5127, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1910