Skip to content

6 Highfield RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Apr 5, 1983

Property Information

Block1051
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
DescriptionOFFICE + 1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,844
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,300
48%
Improvement Value:$210,400
52%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,660+3.8%
2024$13,160+4.0%
2023$12,657+1.6%
2022$12,464-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940