Skip to content

26 Highfield RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 14, 2020

Property Information

Block1051
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,847
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
50%
Improvement Value:$243,500
50%
Total Assessment$487,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,529+3.8%
2024$15,925+4.0%
2023$15,316+1.6%
2022$15,082-5.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12380, Page 4879

Property Sale

Sale
$508,100
DeedBook 12087, Page 7466

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5334, Page 412

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5219, Page 205

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5114, Page 458

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 5030, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1939