Skip to content

52 Highfield RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Date
Apr 4, 2006

Property Information

Block1051
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
56%
Improvement Value:$190,900
44%
Total Assessment$431,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,630+3.8%
2024$14,095+4.0%
2023$13,556+1.6%
2022$13,349-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1937