Skip to content

65 Haines DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$598,000
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block1051
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,042
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,800
49%
Improvement Value:$296,600
51%
Total Assessment$580,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,687+3.8%
2024$18,967+4.0%
2023$18,242+3.9%
2022$17,555+9.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$598,000

To:

Sq Ft2,042DeedBook 20200, Page 87134

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12327, Page 2832

Property Built

Built

Year Built: 1936