Skip to content

24 Wilber TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block1051
Lot98
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,583
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,700
52%
Improvement Value:$224,900
48%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,861+3.8%
2024$15,281+4.0%
2023$14,697+1.6%
2022$14,472+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940