Skip to content

93 Hawthorne AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 22, 2015

Property Information

Block1055
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,656
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
49%
Improvement Value:$253,400
51%
Total Assessment$493,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,750+3.8%
2024$16,137+6.9%
2023$15,096+1.6%
2022$14,865-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 12536, Page 4506

Property Built

Built

Year Built: 1952