Skip to content

89 Hawthorne AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block1055
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,397
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
51%
Improvement Value:$229,400
49%
Total Assessment$469,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,936+3.8%
2024$15,353+4.0%
2023$14,766+1.6%
2022$14,540+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,667DeedBook 20190, Page 73340

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12219, Page 1984

Property Built

Built

Year Built: 1930