Skip to content

84 Yantecaw AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 2, 2020

Property Information

Block931
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,700
49%
Improvement Value:$189,900
51%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,639+3.8%
2024$12,177+4.0%
2023$11,711+1.7%
2022$11,510-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,192DeedBook 20200, Page 51723

Property Sale

Sale
$398,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 20160, Page 97964Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924