Skip to content

85 Hawthorne AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 27, 2010

Property Information

Block1055
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,176
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,100
43%
Improvement Value:$322,100
57%
Total Assessment$568,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,273+3.8%
2024$18,569+4.0%
2023$17,859+1.6%
2022$17,586-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 12280, Page 9600

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 12145, Page 6432

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5553, Page 74

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930