Skip to content

40 Claremont AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 3, 2017

Property Information

Block1177
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
47%
Improvement Value:$272,100
53%
Total Assessment$512,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,384+3.8%
2024$16,749+4.0%
2023$16,108+1.6%
2022$15,862-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,152DeedBook 20170, Page 91666

Property Sale

Sale
$391,000
DeedBook 6013, Page 720

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5928, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1932