Skip to content

22 Reid AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1987

Last Sale Price
$493,000
Last Sale Date
Jun 19, 2010

Property Information

Block1056
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,240
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$261,100
42%
Improvement Value:$361,500
58%
Total Assessment$622,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,119+3.8%
2024$20,347+4.0%
2023$19,568+1.6%
2022$19,269-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$493,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 12262, Page 8308

Property Sale

Sale
$537,000
DeedBook 6064, Page 417

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5812, Page 528

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 5317, Page 470

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4957, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1987