Skip to content

18 Reid AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$715,019
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block1056
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,523
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,200
43%
Improvement Value:$343,700
57%
Total Assessment$597,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,281+3.8%
2024$19,539+4.0%
2023$18,792+27.5%
2022$14,745+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$715,019

To:

Sq Ft1,705DeedBook 20210, Page 67735

Property Sale

Sale
$441,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 12569, Page 4413Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale
$474,900
DeedBook 12112, Page 6130

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1939