Skip to content

10 Reid AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Date
Jul 30, 2013

Property Information

Block1056
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,590
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,700
56%
Improvement Value:$199,400
44%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,267+3.8%
2024$14,709+4.0%
2023$14,147+1.6%
2022$13,931-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939