Skip to content

94 Hawthorne AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$288,880
Last Sale Date
May 3, 2013

Property Information

Block1057
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,816
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
49%
Improvement Value:$249,500
51%
Total Assessment$489,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,617+3.8%
2024$16,010+5.0%
2023$15,247+1.6%
2022$15,014+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$288,880

To:

Sq Ft1,816DeedBook 12432, Page 7860

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5996, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1941