Skip to content

9 Reid AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$603,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block1057
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,605
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
45%
Improvement Value:$297,000
55%
Total Assessment$542,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,385+3.8%
2024$17,713+4.0%
2023$17,035+1.6%
2022$16,775+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$603,000

To:

Sq Ft1,605DeedBook 20180, Page 75483

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12228, Page 9446

Property Sale

Sale
$559,000
DeedBook 6369, Page 589

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5899, Page 195

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5398, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1938