Skip to content

11 Poe AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jan 12, 2020

Property Information

Block1057
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,636
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,800
48%
Improvement Value:$260,000
52%
Total Assessment$503,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,089+3.8%
2024$16,464+4.0%
2023$15,834+1.6%
2022$15,593+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 20200, Page 8376

Property Built

Built

Year Built: 1939