Skip to content

18 Glenfield RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1959

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block1059
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
44%
Improvement Value:$261,300
56%
Total Assessment$465,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,776+3.8%
2024$15,199+4.0%
2023$14,618+18.9%
2022$12,296-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$521,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 20210, Page 45051

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 20160, Page 57253Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5829, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1959