Skip to content

649 Ridgewood AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1926

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block1059
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,907
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,400
43%
Improvement Value:$329,400
57%
Total Assessment$577,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,599+3.8%
2024$18,883+4.0%
2023$18,160+1.6%
2022$17,883+13.2%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

To:

Sq Ft1,907DeedBook 20250, Page 55602

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,907DeedBook 20170, Page 91145

Property Built

Built

Year Built: 1926