Skip to content

647 Ridgewood AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1926

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block1059
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,758
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,400
56%
Improvement Value:$195,800
44%
Total Assessment$444,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,067+3.8%
2024$14,516+4.0%
2023$13,961+1.6%
2022$13,748-2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,089DeedBook 20190, Page 50737

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 5347, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1926