Skip to content

661 Ridgewood AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2025

Property Information

Block1059
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,802
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,400
50%
Improvement Value:$248,200
50%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,845+3.8%
2024$16,229+4.0%
2023$15,608+1.6%
2022$15,370-3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft1,802DeedBook 12504, Page 518

Property Sale

Sale
$701,000
DeedBook 6177, Page 304

Property Sale

Sale
$223,900
DeedBook 5485, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1926