Skip to content

669 Ridgewood AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1926

Last Sale Date
Apr 4, 2006

Property Information

Block1059
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,400
46%
Improvement Value:$286,300
54%
Total Assessment$534,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,887+3.8%
2024$17,224+4.0%
2023$16,556+1.6%
2022$16,299-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926