Skip to content

71 Hill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block105
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,267
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,300
31%
Improvement Value:$189,800
69%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,264+3.8%
2024$8,925+4.0%
2023$8,584+1.6%
2022$8,452-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,267DeedBook 6101, Page 701

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5802, Page 507

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926