Skip to content

63 & 65 Hill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1918

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 8, 2018

Property Information

Block105
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description4-FAM
Dwellings4
ZoningR-2B
Sq Footage3,012
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
20%
Improvement Value:$339,700
80%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,348+3.8%
2024$13,824+4.0%
2023$13,295+1.6%
2022$13,092-3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 12171, Page 3699

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5741, Page 927

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5389, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1918