Skip to content

370 Bloomfield AveBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Date
Dec 27, 2039

Property Information

Block105
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,500
91%
Improvement Value:$15,100
9%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,015+3.8%
2024$5,794+3.8%
2023$5,581+1.3%
2022$5,507-8.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919