Skip to content

19 Sherman CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 17, 2017

Property Information

Block105
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningCBD
Sq Footage1,776
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
23%
Improvement Value:$220,700
77%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+3.8%
2024$9,399+4.0%
2023$9,039+1.6%
2022$8,901+16.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924