Skip to content

99 Willow StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block129
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,805
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
18%
Improvement Value:$224,100
82%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,223+3.8%
2024$8,886+4.0%
2023$8,546+1.6%
2022$8,415+11.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5867, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1900