Skip to content

12 Haines DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block1060
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,184
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
55%
Improvement Value:$196,700
45%
Total Assessment$437,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,826+3.8%
2024$14,284+4.0%
2023$13,738+1.6%
2022$13,528+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 20230, Page 48779

Property Built

Built

Year Built: 1937