Skip to content

90 Davis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block964
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,183
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,100
40%
Improvement Value:$226,800
60%
Total Assessment$379,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,886+3.8%
2024$12,415+4.0%
2023$11,940+1.6%
2022$11,758+8.4%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,183DeedBook 20230, Page 6403

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 12497, Page 3319Recorded5/29/2014

Property Sale

Sale
$397,000
DeedBook 6379, Page 861

Property Sale

Sale
$175,100
DeedBook 5723, Page 532

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5513, Page 477

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5304, Page 317

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5199, Page 257

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4929, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1927