Skip to content

11 Delaware PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block106
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,468
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
21%
Improvement Value:$335,300
79%
Total Assessment$425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,433+3.8%
2024$13,905+4.0%
2023$13,373+1.6%
2022$13,169+8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft2,468DeedBook 20180, Page 50025Recorded6/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1927