Skip to content

215 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 21, 2012

Property Information

Block18
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
28%
Improvement Value:$258,600
72%
Total Assessment$357,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,137+3.8%
2024$11,693+4.0%
2023$11,246+1.6%
2022$11,074-8.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 6321, Page 225

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5649, Page 890

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929