Skip to content

70 Hill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block106
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,277
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,400
30%
Improvement Value:$214,500
70%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+5.7%
2024$9,817+37.7%
2023$7,128+1.6%
2022$7,019-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,277DeedBook 20221, Page 2581

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,277DeedBook 20220, Page 45391Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5700, Page 430

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5560, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1880