Skip to content

88 Hill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block106
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,194
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,700
37%
Improvement Value:$162,500
63%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,724+3.8%
2024$8,405+4.0%
2023$8,084+1.6%
2022$7,960-0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,194DeedBook 20240, Page 60157

Property Built

Built

Year Built: 1925