Skip to content

57 Meadow LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jan 20, 1986

Property Information

Block1082
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,835
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,300
47%
Improvement Value:$200,500
53%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,815+3.8%
2024$12,347+4.0%
2023$11,874+1.6%
2022$11,693-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

To:

Sq Ft1,835DeedBook 4906, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1952