Skip to content

49 Morley LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Sep 17, 1992

Property Information

Block1086
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,846
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
45%
Improvement Value:$211,300
55%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,063+3.8%
2024$12,585+4.0%
2023$12,104+1.6%
2022$11,919-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft1,846DeedBook 5229, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1954