Skip to content

9 Winding LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 3, 2009

Property Information

Block1082
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,176
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,100
50%
Improvement Value:$177,400
50%
Total Assessment$353,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,991+3.8%
2024$11,552+4.0%
2023$11,111+1.6%
2022$10,941+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 12211, Page 6020

Property Built

Built

Year Built: 1951