Skip to content

78 Beverly RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Date
May 4, 2055

Property Information

Block991
Lot145
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,146
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,000
47%
Improvement Value:$156,800
53%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+3.8%
2024$9,601+6.9%
2023$8,984+1.6%
2022$8,843-8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$453,000

To:

Sq Ft1,146DeedBook 20220, Page 99527

Property Built

Built

Year Built: 1955