Skip to content

29 Bryant AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 24, 1993

Property Information

Block1293
Lot134
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,954
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
38%
Improvement Value:$231,300
62%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,554+3.8%
2024$12,095+4.0%
2023$11,632+1.6%
2022$11,455+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,954DeedBook 5265, Page 830

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951